Tekstil Terbiye Enzimlerinin Uygulama Hataları Ve Enzim Performansını Arttıran Etmenler
43 | 2020-12-20 10 Türk Lirası

Tekstilde enzimlerin kullanımı çok geniş bir alana yayılmasa da giderek artan oranlarda bir çok proseste kullanılmaya başlanmıştır.
Enzimlerin kullanımları doğru için yeterli bir biyokimya bilgisi gerekli olsa da genellikle basit kurallara dayanarak enzim seçimi yapılmakta ve kullanılmaktadır.
Oysa birçok enzimden aslında gerektiği kadar verim alınmadığı görülmektedir. Özellikle pektinaz ve amilaz türü enzimlerde işletmelere göre değişen performans değerlendirmeleri yapılır.

Enzimler, proteinlerden yapılmışlardır ve doğal olarak yalnız canlılar tarafından sentezlenirler. Enzimler düşük hızlarda oluşan reaksiyonları katalizlerler ve reaksiyonun dengesini değiştirmeksizin katalitik aktivite gösterirler.
Günümüzde enzimler ilaç, tekstil, gıda, hayvan ve bitkilerde ve ev tipi deterjanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.
Enzimler tekstil işlemlerinde 1857'den beri kullanılmaktadır. Enzimler çevre dostudurlar. Enzimatik işlemler sırasındaki sıcaklık 40-50°C civarında olup bu normal işlem sıcaklıkları ile kıyaslandığında enerji tüketimini önemli derecede azaltmaktadır. Bu tekstil üreticileri ve ihracatçıları için bir devrim ve gelecekteki gelişmeler için büyük bir fırsattır. Enzimatik işlemlerin atık suları da kolaylıkla biyolojik olarak parçalanabilir ve çevreyi tehdit edici herhangi bir unsur taşımaz.

Enzimlerin Sınıflandırılması
Enzim sınıfları aşağıdaki gibidir:
1. Oksidoredüktazlar: Redoks reaksiyonlarını katalizlerler.
2.Transferazlar: Fonksiyonel grupların transferini sağlarlar.
3. Hidrolazlar:     Hidroliz reaksiyonlarını katalizlerler.
4. Liyazlar: Çift bağa katılma ve çift bağ oluşturan reaksiyonları katalizlerler.
5. İzomerazlar: İzomerleşme reaksiyonlarını katalizlerler.
6. Ligazlar (Sentetazlar): Sentez reaksiyonlarını katalizlerler.
 

Makalenin tam metnini okumak veya dosyasını indirmek için ücretsiz üye olmalısınız.
Kimyahane.com bir Colin markasıdır. © 2002 - 2020
Herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kullanılamaz. Alıntılarda link ile birlikte kaynak belirtmek ve Kimyahane.com'a bildirmek zorunludur. Kimyahane.com, üyelerinin sergilediği bilgilerden dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Colin Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul / TÜRKİYE
Müşteri Hizmetleri: 444 0 210
IP Adresiniz: 3.238.204.31