Demir Ve Kalsiyum İyonlarının Reaktif Boyama Üzerine Etkilerinin Spektrofotometrik İncelenmesi
III.Ulusal Tekstil Boya ve Kimyasalları Kongresi 2006 Çorlu | 100 | 2020-11-02 25 Türk Lirası

Tekstil terbiye işletmelerinde pamuğun boyanabilmesi için üzerindeki kirlilikler uzaklaştırılır. Bu kirlilikleri uzaklaştırmak için yapılan kasar veya ön terbiye adı verilen işlemde, pamuk üzerindeki toprak alkali (kalsiyum, magnezyum tuzları) ve ağırmetal (Demir(II-III), Cu(II),...) bileşikleri veya iyonları yeterli ölçüde uzaklaştırılmamaktadır.

Bu iyonların boya banyosundaki etkilerini azaltmak/engellemek için iyon giderici, kimyasallar kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda iyon tutucu/giderici kimyasalların boyama koşullarındaki etkinliğini belirlemek için, laboratuarda denemeler yapıldı.

Pamuğun reaktif boyalarla boyanması esnasında demir ve kalsiyum iyonları, renk sapmalarına ve tekrarlanabilirlik sorununa neden olduğu bilinmektedir.

Laboratuar şartlarında, belirli boyarmaddeler ile yapılan boyama eşit konsantrasyondaki iyon tutucularla yapıldı.

Deney tüplerine belirli miktarlarda demir(III)klorür ilavesi yapılarak boyama yapıldı. Aynı şartlarda belirli miktarlarda kalsiyum karbonat varlığında ve demir(III)klorür + kalsiyum Klorür varlığında boyamalar yapıldı.

İyon tutucuların hemshire ve indikatör eşliğinde bağladığı kalsiyum ve demir oranları da ölçülerek testlerin ve boyama sonuçlarının kesiştiği noktalar belirlendi.

Elde edilen boyanmış numunelerin renkleri, renk spektrofotometresinde ölçülerek, sonuçlar grafikler yardımıyla açıklandı.

Özgür Baki* Gökhan ÇAYLI** Zeynep Seçkin***
* ALOHA Tekstil San. Ve Tic. A.Ş. ** Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü

Makalenin tam metnini okumak veya dosyasını indirmek için ücretsiz üye olmalısınız.
Kimyahane.com bir Colin markasıdır. © 2002 - 2020
Herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kullanılamaz. Alıntılarda link ile birlikte kaynak belirtmek ve Kimyahane.com'a bildirmek zorunludur. Kimyahane.com, üyelerinin sergilediği bilgilerden dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Colin Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul / TÜRKİYE
Müşteri Hizmetleri: 444 0 210
IP Adresiniz: 3.238.204.31